Foldery wirtualne interfejsu pocztowego

Z Uniwersyteckie Centrum Informatyczne

Wirtualne foldery są folderami, w których znajdują się tylko te wiadomości ze skrzynki pocztowej, które spełniają zdefiniowane kryteria wyszukiwania. Poniżej znajduje się wytłumaczenie czym jest folder wirtualnej skrzynki odbiorczej oraz jak definiować własne foldery wirtualne.

Wirtualna skrzynka odbiorcza

Wirtualna skrzynka odbiorcza jest folderem, dzięki któremu nie ma potrzeby przeszukiwania skrzynki pocztowej w poszukiwaniu nowych wiadomości. W folderze wirtualnej skrzynki odbiorczej znajdują się wszystkie nieprzeczytane przez nas wiadomości z całej skrzynki pocztowej (dokładniej z wszystkich zasubskrybowanych folderów). Wirtualna skrzynka odbiorcza jest folderem ustawionym domyślnie i nie da się go usunąć.

 • Aby otworzyć wirtualną skrzynkę odbiorczą wybieramy z menu po lewej stronie po kolei linki "Poczta"->"Foldery wirtualne"->"Wirtualna skrzynka odbiorcza"
  Virtual inbox 01.png

Tworzenie wirtualnego folderu

W interfejsie pocztowym IMP można utworzyć wirtualny folder oparty o zdefiniowane kryteria wyszukiwania wiadomości. Poniżej przedstawiona została procedura, jak należy to wykonać.

Przykład: Stworzymy folder wirtualny o nazwie "testowy folder", który będzie wyszukiwał wiadomości z folderów "Odebrane" i "Sent"(wysłane). Ponadto wiadomości będą musiały zawierać w temacie słowo "test".

 • Klikamy ikonę "Szukaj". 
  Virtual inbox 02.png
 • Na stronie szukaj ustawiamy kryteria wyszukiwania. 
  Virtual inbox 03.png
 • W sekcji "Kryteria wyszukiwania" w polu Temat wpisujemy "test". 
  Virtual inbox 04.png
 • W sekcji "Szukaj w folderach" zaznaczamy foldery "Odebrane" i "Sent". 
  Virtual inbox 05.png
 • W sekcji "Foldery wirtualne" zaznaczamy opcję "Zapisać wyszukiwanie jako folder wirtualny", następnie podajemy nazwę folderu w polu "Etykieta folderu wirtualnego" i klikamy przycisk "Wyślij". 
  Virtual inbox 06.png
 • Po poprawnie wykonanej akcji pojawia się komunikat >>Utworzony wirtualny folder "testowy folder"<< 
  Virtual inbox 07.png
 • Po odświeżeniu strony z interfejsem pocztowym (Ctrl+F5 lub Ctrl+R) na liście folderów pojawia się nowy folder: "testowy folder", który spełnia nasze wcześniej określone kryteria wyszukiwania. 
  Virtual inbox 08.png