E-learning dla prowadzących

Z Uniwersyteckie Centrum Informatyczne

Na tej stronie prezentujemy podstawowe informacje dla prowadzących zajęcia na UMK w trybie e-learningu. Strona jest regularnie aktualizowana.

Obecnie zalecamy korzystanie z następujących narzędzi wspomagających e-learning: platforma Moodle, uniwersytecki system wideokonferencyjny BigBlueButton oraz Microsoft Teams.

Przygotowaliśmy szereg materiałów pomocniczych, sugerujemy, aby skorzystać z niniejszej strony przeglądowej.

Spis treści

Poczta w Office 365

Automatycznie włączamy przekierowanie poczty Office 365 na skrzynkę użytkownika na UMK, dzięki temu komunikaty wysyłane np. przez Teams będą się pojawiały też na zwykłych skrzynkach. Włączenie tej funkcji nie jest natychmiastowe, zazwyczaj pojawia się kilka godzin po założeniu konta.

Dane osobowe użytkowników w Office 365

Domyślnie, do Office 365 przekazywany jest tylko identyfikator użytkownika z systemu kont UMK. Dodanie imienia i nazwiska zdecydowanie ułatwia wyszukiwanie osób oraz kontakt w czasie sesji Teams, dlatego nasza platforma zarządzania kontem https://office365.uci.umk.pl/ umożliwia wysłanie imienia i nazwiska, użytkownik musi to jednak zadeklarować. Dane są wówczas przekazywane bezpośrednio z systemu UMK, nie ma więc możliwości podszywania się pod inne osoby.

Bezpośrednio w portalu Office użytkownik może też dodać własne zdjęcie. Tutaj użytkownik ma pełną swobodę i administratorzy UMK nie mają możliwości by to kontrolować.

Zajęcia w systemie Moodle

Moodle jest używany na UMK od wielu lat i posiadamy wiele instrukcji wspomagających. Proponujemy zacząć od strony Platforma Moodle, wspomnianej powyżej strony przeglądowej oraz Modle w praktyce.

Zajęcia na platformie Microsoft Teams

Microsoft Teams jest jednym z elementów pakietu Microsoft Office365, w związku z tym do korzystania niezbędne jest założenie konta w tym systemie. Konto musi być powiązane z UMK i należy je założyć poprzez stronę https://office365.uci.umk.pl/.

Z Office 365 zdarzają się problemy dlatego przygotowywaliśmy stronę FAQ, prosimy tam zajrzeć przed wysyłaniem pytania do pomocy.

Dostępem do konkretnych kursów zarządza wykładowca i on powinien powiadomić studentów w jaki sposób dołączyć do grupy. Komunikaty mogą też przychodzić automatycznie z systemu.

Więcej informacji na temat korzystania z Teams można znaleźć na naszej platformie Moodle, w sieci jet również bardzo dużo kursów pomagających opanować Teams na różnych poziomach.

Zajęcia z użyciem uniwersyteckiego systemu wideokonferencyjnego

Sugerujemy zapoznanie się następującą stroną.

E-learning a prawa autorskie

Poniżej dokument opisujący krótkie wytyczne o prawie autorskim, sporządzony przez prof. UMK dr hab. Monikę Wałachowską (WPiA 19 III 2020)

e-learning_prawa_autorskie_wytyczne