eduroam:Instrukcja instalacji eduroam dla nieetatowych pracowników UMK w systemie Linux

Z Uniwersyteckie Centrum Informatyczne

Wersja Lukas@umk.pl (dyskusja | edycje) z dnia 20:15, 11 mar 2019

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Pliki do pobrania

Eduroam32.png Skrypt konfigurujący połączenie z siecią eduroam

 
Eduroam logo2x.png

Pobranie instalatora

W większości dystrybucji Linuxa zarządzanie siecią jest realizowane poprzez podsystem Network Manager i dla takich dystrybucji przygotowany został specjalny instalator. Użycie tego instalatora jest najprostszą metodą instalacji eduroam. Gdyby okazało się, że instalator zgłosi błąd, to prosimy o kontakt z nami pod adresem eduroam.umk.pl, bo bezpośrednie wsparcie nielicznych przypadków jest prostsze niż próby opisywania ich na niniejszej stronie. Oprogramowanie w postaci pliku należy pobrać klikając na odnośnik w nagłówku. Jest to kompletny instalator zawierający ustawienia sieciowe i certyfikat UMK. Konfigurator jest pobierany z międzynarodowego systemu eduroam CAT, centralnego punktu, w którym lokalni administratorzy tworzą konfiguracje swoich uczelni.

Konfiguracja sieci eduroam

Konfiguracja eduroam przy pomocy instalatora jest bardzo prosta. Aby uruchomić instalator należy otworzyć okno terminala, przejść do katalogu, w którym zachowany został plik instalatora eduroam-linux-UMK-Pracownik_nieetatowy.py i uruchomić go poleceniem

python eduroam-linux-UMK-Pracownik_nieetatowy.py

Instalator wyświetla serię informacji i dochodzi do pytania o identyfikator, gdzie w odpowiedzi wprowadzamy swój identyfikator w postaci user@umk.pl, a następnie podajemy hasło do konta. Po pokazaniu potwierdzenia poprawnej instalacji, system będzie gotowy do współpracy z eduroam.