Z Uniwersyteckie Centrum Informatyczne
29 lipca 2024 r. po długiej chorobie, zmarł mgr inż. Jerzy Bracha, emerytowany pracownik Uniwersyteckiego Centrum Informatycznego. Miał 69 lat.
Mgr inż. Jerzy Bracha urodził się 25 grudnia 1955 r. w Białogardzie. W 1979 r. ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej. W czasie studiów brał udział w działalności demokratycznego podziemia, w tym w kolportażu wydawnictw drugiego obiegu.Po studiach, po kilkumiesięcznym okresie zatrudnienia w Zakładach Azotowych „Włocławek” (dzisiejszym przedsiębiorstwie chemicznym ANWIL S.A.) we Włocławku, związał się na stałe z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, początkowo w Dziale Minikomputerów Ogólnouczelnianego Ośrodka Ośrodka Obliczeniowego.
Lata 80. ubiegłego wieku były w Polsce jeszcze wciąż okresem pionierskim w rozwoju informatyki. Ogólnouczelniany Ośrodek Obliczeniowy pod kierownictwem dr. Bronisława Żurawskiego uczestniczył w znaczący sposób w wielu krajowych programach badawczych i rozwojowych tego okresu, w szczególności tych dotyczących sieci komputerowych. Jerzy Bracha, głównie jako elektronik, ale również jako programista, miał bardzo ważny wkład w wyniki prac prowadzonych w tym obszarze w Dziale Minikomputerów. W roku 1988 Dział przekształcono w Zespół Sieci Komputerowych, co odzwierciedlało zaangażowanie i sukcesy Ośrodka w krajowych programach, w szczególności programie RI-14. Przy wybitnym udziale Jerzego Brachy w Zespole wykonano pierwszą na świecie eksperymentalną realizację lokalnej sieci komputerowej w architekturze Cambridge Ring, którą wyróżniało użyciu światłowodu do transmisji sygnału i osiągnięcie założonej teoretycznie prędkości transmisji 10Mb/s.
Lata 90. to okres intensywnej komputeryzacji i wyposażania obiektów UMK w lokalne sieci komputerowe (LAN lub LSK) w komercyjnie już dostępnej technologii Ethernet. Władze Uniwersytetu podjęły decyzję o przekształceniu Zespołu Sieci Komputerowych w Zespół Pełnomocnika Rektora d/s Komputeryzacji Uczelni, powierzając mu większość zadań związanych z rozwojem komputeryzacji Uczelni, a następnie od początku 1998 r. przekształcając Zespół w Uniwersyteckie Centrum Komputeryzacji. Pracując w Centrum, Jerzy Bracha miał merytorycznie decydujący głos i najważniejszy udział w przygotowywaniu założeń oraz projektowaniu lokalnych instalacji sieciowych praktycznie we wszystkich obiektach uczelni, służąc także pomocą w tym zakresie jednostkom dysponującym własną techniczną kadrą informatyczną.
Po scaleniu w 2001 r. jednostek informatycznych UMK w Uczelniane Centrum Informatyczne, Jerzy Bracha kierował w nim Pracownią Obsługi Technicznej, która w praktyce odpowiadała za wszelkie techniczne aspekty działalności Centrum. Niezależnie od tego, podobnie jak w latach 90., miał kierowniczy udział w przygotowywaniu założeń technicznych i projektowaniu modernizacji istniejących instalacji sieciowych, jak również w wyposażaniu w nie nowych obiektów uczelni.
Nie da się przecenić udziału Jerzego Brachy w powstaniu, rozwoju i utrzymaniu sieci komputerowej UMK. Ten udział charakteryzowało pełne zaangażowanie i modelowo rzetelnie odpowiedzialne inżynierskie podejście do pracy i zadań. Co więcej, Jerzy Bracha był w stanie poświęcić swój prywatny czas w okresach świątecznych, aby, mając na uwadze potrzeby pracowników, możliwie najbardziej ograniczyć uciążliwość potencjalnych przerw w dostępie do Internetu.
Po odejściu na emeryturę, mimo trapiącej go już choroby, w przypadkach gdy był potrzebny nadal, bezinteresownie, pomagał UCI.
Mgr inż. Jerzy Bracha był znakomitym fachowcem, świetnym liderem, a także wspaniałym człowiekiem, wymagającym przede wszystkim wobec siebie a wyrozumiałym dla innych. Jego życzliwość, otwartość, radość życia, chęć i gotowość do pomocy pozostanie w pamięci tych, którzy mieli z nim do czynienia.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 3 sierpnia 2024 o godz. 10.00 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Kaszczorku. Po mszy nastąpi odprowadzenie na miejsce spoczynku na tamtejszy cmentarz.