Polityka bezpieczenstwa SK UMK

Z Uniwersyteckie Centrum Informatyczne

Wersja Twoln@umk.pl (dyskusja | edycje) z dnia 08:54, 10 sty 2018

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Spis treści

Rozdział 1

Pojęcia ogólne

§ 1
  1. W Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zwanym dalej „UMK”, funkcjonuje sieć komputerowa.
  2. Sieć komputerowa UMK, zwana dalej „SK UMK”, obejmuje swoim obszarem wszystkie obiekty UMK, w szczególności lokalizacje w Toruniu, Piwnicach i Bydgoszczy oraz usługi sieciowe udostępniane przez UMK na zasobach własnych lub obcych.
  3. Podstawową rolą SK UMK jest wspomaganie procesów dydaktycznych, naukowych i zarządzania Uniwersytetem.
  4. UMK nie ponosi odpowiedzialności z tytułu strat wynikających z awarii SK UMK.
  5. SK UMK może być użytkowana w sposób nienaruszający obowiązujących przepisów prawnych.
  6. Za pośrednictwem SK UMK nie wolno rozpowszechniać bez zgody rektora lub kanclerza treści lub obrazów o charakterze komercyjnym, reklamowym, politycznym itp.
§ 2
  1. Polityka bezpieczeństwa SK UMK, zwana dalej „Polityką”, wprowadza jednolite zasady działania użytkowników i administratorów sieci i usług w celu zapewnienia należytej ochrony danych.
  2. Polityka składa się z dokumentu zasadniczego wydawanego jako zarządzenie rektora oraz trzech załączników określających szczegółowe procedury działania w następujących obszarach SK UMK:
    1. zarządzanie kontami,
    2. zarządzanie domenami,
    3. usługi zewnętrzne, udostępniane przez konto w SK UMK.
  3. Odpowiedzialność za utrzymywanie Polityki, w szczególności za zgłaszanie propozycji aktualizacyjnych wynikających ze zmian prawa i technologii, spoczywa na Uczelnianym Centrum Informatycznym UMK, zwanym dalej „UCI”
  4. Polityce towarzyszą dokumenty wewnętrzne, zatwierdzane przez dyrektora UCI, precyzujące szczegółowe zasady działania w ramach podsystemów tworzących SK UMK.
  5. Jeżeli w tekście używane jest słowo powinno i jego warianty, to należy je interpretować jako nakaz, od którego mogą występować odstępstwa w szczególnie uzasadnionych sytuacjach. Takie odstępstwa muszą być udokumentowane.
§ 3
  1. Dedykowane sieci przeznaczone do dostępu gościnnego, takie jak np. wydzielona dla użytkowników zewnętrznych część sieci eduroam, czy sieć obsługi konferencji, są traktowane jako zasoby zewnętrzne względem SK UMK, a ruch wychodzący z tych sieci i kierowany do pozostałej części UMK jest filtrowany na tych samych zasadach, co ruch spoza UMK.
  2. Dedykowane sieci dla dostępu gościnnego muszą posiadać własne regulaminy dostępne co najmniej w językach polskim i angielskim.