Instrukcja instalacji eduroam dla etatowych pracowników UMK w systemie Windows Phone 8.1 i 10

Z Uniwersyteckie Centrum Informatyczne

Pliki do pobrania

Cert-ico.png Pobierz certyfikat osobisty

  Eduroam logo2.png

Wprowadzenie

Instrukcje sprawdzone przy pomocy telefonu Nokia Lumia 920 i Windows Phone 8.1. Wygląd menu i nazwy zakładek mogą zawierać drobne różnice w porównaniu z umieszczonymi zdjęciami, w zależności od modelu telefonu, wersji systemu operacyjnego lub operatora.

Certyfikat osobisty

Do konfiguracji sieci niezbędny jest plik zawierający certyfikat osobisty wydawany wyłącznie pracownikom etatowym. Pracownicy nieetatowi powinni skorzystać z właściwej scieżki konfiguracji. Użytkownicy posiadający certyfikat oraz hasło zabezpieczające mogą z niego ponownie skorzystać. W razie problemów z pobraniem certyfikatu należy skontaktować się z administratorem sieci eduroam (eduroam@umk.pl) i opisać problem. Certyfikat wykorzystywany do uwierzytelnienia w sieci eduroam umożliwia przyporządkowanie wszelkich zdarzeń w sieci do właściciela certyfikatu. W związku z tym należy go chronić przed dostępem osób trzecich.

Pobranie certyfikatu przebiega zatem w następujących krokach:

 • połączenie z serwerem certyfikatów;
 • zalogowanie się do Centralnego Punktu Logowania
 • wysłanie hasła do certyfikatu na swój adres e-mail za pomocą przycisku Wyślij hasło
 • pobranie bezpośrednio lub wysłanie na swój adres email certyfikatu do sieci eduroam

Po pobraniu certyfikatu najlepiej od razu dokonać instalacji, do czego niezbędne będzie hasło przesłane mailem.

Konfiguracja połączenia

 1. Windows Phone nie pozwala na dodanie sieci nie będących aktualnie w zasięgu, konfigurację eduroam trzeba zatem przeprowadzić w miejscu, gdzie eduroam jest widoczny.
 2. Z głównego menu telefonu wybieramy Ustawienia, a następnie Wi-Fi:
  Eduroam wp8 04.png Eduroam wp8 05.png
 3. Pokazuje się ekran z listą widocznych sieci:
  Eduroam wp8 07.png
  Należy kliknąć nazwę sieci eduroam.
 1. W formularzu ZALOGUJ należy zmienić wartość pola Połącz przy użyciu z login+hasło na certyfikat. Poniższe pole prawdopodobnie będzie pokazywało PL, Uniwersytet Mikołaja ... i tak nalezy pozostawić. Uwaga! nie naciskać jeszcze gotowe.
  Eduroam wp8 1 10.png Eduroam wp8 1 11.png
 2. Należy teraz przesunąć ekran nieco w dół i w polu Sprawdzanie certyfikatu serwera' zaznaczyć urząd certyfikacji a następnie, kliknąć pole wybierz certyfikat i wybrać certyfikat Centrum Certyfikacji UMK.
  Eduroam wp8 1 12.pngEduroam wp8 1 13.png
  Eduroam wp8 1 14.png Eduroam wp8 1 15.png
  Teraz można już nacisnąć gotowe.
 3. Jeżeli eduroam jest w zasięgu, to połączenie nastąpi automatycznie:
  Eduroam wp8 06.png

Aktualizacja certyfikatu osobistego

Certyfikaty osobiste mają określony czas ważności, po tym czasie przestają być akceptowane. Informacja o zbliżającym się terminie wygaśnięcia certyfikatu zostanie przesłana mailem. Po jej otrzymaniu należy pobrać nowy certyfikat i pobrać go na urządzenie, jak przy instalacji nowego certyfikatu (proszę pamiętać o wysłaniu sobie hasła do certyfikatu). Certyfikat należy zainstalować, jak poprzednio system będzie z niego automatycznie korzystał.