Phishing

Z Uniwersyteckie Centrum Informatyczne
Czym jest PHISHING i jak nie dać się nabrać?
Phishing to rodzaj internetowego oszustwa, najczęściej za pośrednictwem poczty e-mail, polegający na próbie nakłonienia do działań zgodnych z zamierzeniami atakującego, np. do przekazania poufnych informacji.
- Zawsze sprawdzaj adres e-mail nadawcy. Naprowadź kursor myszy na pole nadawcy, żeby upewnić się, że adres e-mail nie budzi podejrzeń. Krótki opis nadawcy w polu From: może się nie zgadzać z rzeczywistym adresem. Przyjrzyj się domenie, zwróć uwagę na pozorne podobieństwa, @umk-online.pl, @umk.cl, czy umk@gmail.com to nie to samo, co @umk.pl.
- Pamiętaj, że instytucje publiczne, polskie i zagraniczne, a także banki itp., nie wysyłają wiadomości z bezpłatnych serwisów pocztowych albo z egzotycznych domen w innych krajach. Jeżeli masz wątpliwości, poszukaj najpierw w internecie informacji o domniemanym nadawcy, zwracając uwagę na adres strony www i podawane na niej adresy e-mail.
- Pamiętaj też, że adres e-mail nadawcy niekiedy może być zręcznie sfałszowany albo konto mogło być przejęte przez osoby nieuprawnione.
- Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli wiadomość dotyczy danych osobowych, pieniędzy, dostępu do ważnych informacji, plików, haseł itp.
- Jeżeli treść wiadomości sugeruje, że sprawa jest pilna i wymaga szybkiej reakcji, tym bardziej zachowaj zimną krew i krytycyzm. Tworzenie złudzenia presji czasowej, służbowej lub prawnej jest typową techniką internetowych oszustów.
- Pamiętaj, że w sprawach służbowych przełożeni i współpracownicy powinni kontaktować się z Tobą za pośrednictwem poczty służbowej z domeny umk.pl, a nie prywatnych kont w zewnętrznych serwisach.
- Nie klikaj linków w treści wiadomości, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy wiadomość e-mail pochodzi z zaufanego źródła i czy link nie kieruje na niebezpieczną stronę. Naprowadź kursor myszy na link w wiadomości, żeby zobaczyć, dokąd prowadzi.
- Nie otwieraj załączników, jeżeli nie masz całkowitej pewności, że ich zawartość nie jest szkodliwa. Wątpliwe załączniki można zapisać nie otwierając ich i sprawdzić w serwisie https://virustotal.com lub poprosić o wsparcie informatyczne.
- Nie wypełniaj podejrzanych formularzy online linkowanych w wiadomościach e-mail, w szczególności nie podawaj haseł.
- Nie obawiaj się zapytać. Lepiej skontaktować się telefonicznie z nadawcą lub poprosić o fachową pomoc informatyczną, niż ponosić konsekwencje błędnej oceny.
- Podejrzane wiadomości zgłoś na adres spam@umk.pl. Optymalną formą zgłaszania, pozwalającą zachować maksimum istotnych informacji, jest dołączenie oryginalnału ("prześlij jako załącznik").