Dostępne sale zajęciowe: Różnice pomiędzy wersjami

Z Uniwersyteckie Centrum Informatyczne

m (Studio nagrań audio-wideo)
(Rezerwacja sal)
 
Linia 85: Linia 85:
 
==Rezerwacja sal==
 
==Rezerwacja sal==
  
Osoby i wydziały zainteresowane możliwością rezerwacji sal proszone są o kontakt z administratorem:<br />
+
Osoby i wydziały zainteresowane możliwością rezerwacji sal proszone są uzupełnienie wniosku <br />
 +
{{#l:zgloszenie-zajec.pdf}}<br />
 +
i dostarczenie go na adres:<br />
 +
Uczelniane Centrum Informatyczne<br />
 
Miłosz Kuźma<br />
 
Miłosz Kuźma<br />
 +
ul. Gagarina 17<br />
 +
<br />
 +
Więcej informacji:<br />
 
milosz.kuzma@umk.pl<br />
 
milosz.kuzma@umk.pl<br />
 
+48 56 611 2080<br />
 
+48 56 611 2080<br />

Aktualna wersja na dzień 09:35, 16 sty 2019

Spis treści

[edytuj] Opis

Na mocy Zarządzenia Nr 151 Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w sprawie likwidacji Uniwersyteckiego Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania, część informatyczna dawnego UCNTN staje się częścią Uniwersyteckiego Centrum Informatycznego. To oznacza, że sale, w których odbywały się zajęcia nadal są dostępne w budynku przy ul. Gagarina 17 (między Domem Studenckim Nr 8, a Domem Studenckim Nr 9).

[edytuj] Pracownie komputerowe

Do dyspozycji Państwa są dwie pracownie komputerowe wyposażone łącznie w 32 stanowiska. Komputery w pracowniach mogą być wykorzystywane zarówno do wzbogacenia zajęć dydaktycznych (wyświetlanie prezentacji, prac, wykładów, itp.), jak i wykonywania ćwiczeń w trakcie spotkań ze studentami.

Ucntn sale1.jpg

Komputery stacjonarne używane w pracowniach wyposażone są w najnowszej klasy podzespoły, umożliwiające wykonywanie zaawansowanych obliczeń, przydatnych w obróbce grafiki 3D, montażu materiałów audio i wideo, projektowaniu CAD czy strumieniowaniu wideo w Internecie.

Na wszystkich stanowiskach w pracowniach zainstalowany jest pakiet programów przeznaczonych do edycji tekstu, tworzenia stron WWW i prac graficznych, a także programów kartograficznych, programistycznych oraz narzędzi ułatwiających korzystanie z komputerów osobom niepełnosprawnym.

Do każdego stanowiska możliwe jest dołączenie słuchawek z mikrofonem oraz tabletu graficznego.

[edytuj] Dostęp do sal komputerowych poza zajęciami

Z sal komputerowych można również skorzystać gdy danej chwili nie odbywają się w nich zajęcia (plan zajętości sal udostępnionych jest przy drzwiach każdej pracowni). Wystarczy wtedy wybrać komputer i zalogować się na nim za pomocą konta UMK. Informacje o dostępności sal komputerowych dostępne są w pokoju nr 3.

[edytuj] Wykłady multimedialne

Sala multimedialna (tzw. "sala AV") jest idealnym miejscem do prowadzenia wykładów, ćwiczeń i seminariów z wykorzystaniem różnorodnych form wsparcia audiowizualnego.

Ucntn av1.jpg

Wśród urządzeń dostępnych w sali znajduje się m.in. projektor Full HD, dwa wyświetlacze plazmowe o przekątnej 50 cali, odtwarzacz Blu-ray, DVD i VHS, wizualizer i profesjonalne nagłośnienie w systemie 5.1.

Sala multimedialna może być również wykorzystywana do prowadzenia spotkań wideokonferencyjnych. Całe pomieszczenie zostało dostosowane do wymogów standardu High Definition oraz, podobnie jak laboratoria komputerowe, do potrzeb kształcenia na odległość.

Podczas zajęć w sali istnieje możliwość skorzystania z tabletów Apple iPad Air, obsługujących m.in. platformę Moodle, dowolne formaty e-booków, a także prezentacje multimedialne i szereg aplikacji edukacyjnych dostępnych w App Store. Dostępne jest 16 tego typu urządzeń, co sprawia, że nadają się one idealnie do wykorzystania w małych grupach wykładowych lub ćwiczeniowych.

Obraz i dźwięk z tabletów iPad można wyświetlać i odtwarzać bezprzewodowo dzięki systemowi Apple TV, który również znajduje się na wyposażeniu sali.

Ucntn ipad1.jpg

[edytuj] Dostępny sprzęt dla niepełnosprawnych

[edytuj] Oprogramowanie JAWS

JAWS to system usprawniający pracę z komputerem osobom niewidomym i niedowidzącym. Posiada zaawansowany, wielojęzykowy syntezator mowy, który potrafi nie tylko odczytywać tekst widoczny na monitorze, ale także opisywać elementy graficzne.

[edytuj] Drukarka brajlowska Index Basic-D

Profesjonalna drukarka brajlowska z funkcją wydawania komunikatów dźwiękowych. Posiada wbudowaną pamięć flash, która przechowuje dane z wydrukowanego dokumentu. Dzięki temu można dokonać szybkiej korekty fragmentu wydrukowanego tekstu z poziomu panelu sterującego drukarki, bez konieczności używania komputera. Drukarka może wydawać komunikaty w języku polskim i angielskim.

[edytuj] Monitor brajlowski Focus 80

80-znakowy monitor brajlowski przystosowany do pracy z oprogramowaniem JAWS i stanowiskiem MultiLektor Maxi. Urządzenie pozwala na podgląd treści wyświetlanych na ekranie tradycyjnego monitora, edycję tekstu i sprawdzenie poprawności pisowni. Monitor posiada szereg dodatkowych klawiszy funkcyjnych, pozwalających na swobodne poruszanie się w systemie operacyjnym Microsoft Windows.

[edytuj] Klawiatura jednoręczna MALTRON

Układ klawiszy w klawiaturze MALTRON został zaprojektowany w ten sposób, by gwarantować dostęp do najczęściej używanych klawiszy bez konieczności przemieszczania ręki. Klawiatura posiada dedykowane przyciski funkcyjne, które umożliwiają wykonywanie kombinacji klawiszowych (niezbędne m.in. w pisaniu wielkich liter lub polskich znaków). Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania, jest podłączane bezpośrednio do komputera.

[edytuj] Smart Nav EG

Urządzenie Smart Nav EG pozwala zastąpić mysz komputerową w zakresie sterowania kursorem na ekranie monitora. Smart Nav EG rejestruje ruchy głowy użytkownika i przetwarza je na ruch kursora. Urządzenie można skonfigurować do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu zapewnia możliwie precyzyjne odwzorowanie ruchów głowy.

[edytuj] BIGtrack

Odwrócona i powiększona mysz komputerowa, wyposażona w dwa przyciski. Ułatwia obsługę komputera osobom niepełnosprawnym. Specjalnie wzmocniona konstrukcja umożliwia korzystanie z myszki np. stopą. Współpracuje z systemami operacyjnymi Microsoft Windows i Mac OS X.

[edytuj] Rezerwacja sal

Osoby i wydziały zainteresowane możliwością rezerwacji sal proszone są uzupełnienie wniosku
zgloszenie-zajec
i dostarczenie go na adres:
Uczelniane Centrum Informatyczne
Miłosz Kuźma
ul. Gagarina 17

Więcej informacji:
milosz.kuzma@umk.pl
+48 56 611 2080