Dostęp do Microsoft Office365

Z Uniwersyteckie Centrum Informatyczne

Wersja Twoln@umk.pl (dyskusja | edycje) z dnia 08:23, 15 paź 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Komunikat z dnia: 13.10.2015

Darmowy Office online oraz na urządzeniach mobilnych.

Z przyjemnością zawiadamiamy, że Uczelniane Centrum Informatyczne UMK uruchomiło usługę Microsoft Office365 dla pracowników i studentów UMK. Aby skorzystać z usługi należy aktywować konto poprzez stronę https://office365.umk.pl, a następnie logować się przy pomocy wygenerowanego konta już bezpośrednio w portalu Microsoft https://portal.office.com/. Niestety w tym momencie nie można jeszcze bezpośrednio sprząc Portalu Microsoft Office365 z Centralnym Punktem Logowania UMK, bo Microsoft wspiera niezbędne mechanizmy tylko w części swoich aplikacji. Liczymy, ze z czasem będzie to możliwe, w tej chwili poprzez Centralny Punkt Logowania obsługujemy jedynie proces generowania kont i ew. zmiany hasła w Office.

Od momentu założeniu konta poprzez nasz portal https://office365.umk.pl, do chwili, kiedy usługa pozwoli na tworzenie dokumentów, musi upłynąć trochę czasu. Te "trochę" to czasami minuty, a sporadycznie godziny. Jest to od nas niezależne, to wewnętrzne mechanizmy chmury Microsoft, które potrafią się czasami zaciąć.

Na stronie https://office365.umk.pl można znaleźć informacje na temat korzystania z usługi oraz na temat zakresu przekazywanych danych do Microsoft i zabezpieczeń stosowanych przez Microsoft.

Zwracamy uwagę, ze Office 365 jest usługą chmurową, to znaczy, że przetwarzane w ten sposób teksty, arkusze kalkulacyjne itp. wychodzą z komputera lokalnego, a również z sieci UMK i są składowane na serwerach Microsoft. Każda usługa ma swoje dobre i złe strony. Office 365 jest wygodnym narzędziem pracy grupowej, daje możliwość edycji zarówno w trybie online jak i w zwykłej aplikacji desktop, o ile taką mamy. Nasze testy pokazują, że czasami strony edytowane na różnych urządzeniach wyglądają nieco inaczej, ale efekt końcowy w postaci pliku PDF jest prawidłowy. Zresztą z wagi jaką Microsoft przykłada do tego projektu można wnioskować, ze będzie on coraz lepszy.

Dostęp do Office 365 jest realizowany w ramach bezpłatnej licencji dla instytucji edukacyjnych. Bezpłatność oczywiście oznacza ograniczenia. Najbardziej widoczne są przy korzystaniu z dedykowanych aplikacji Office na urządzeniach mobilnych, gdzie dokumenty dają się tylko przeglądać, a nie edytować. Ograniczenie dotyczy tylko tych dedykowanych narzędzi, w przeglądarce, również na urządzeniach mobilnych, można się zalogować w portalu Office i edytować dokument on-line.

Office 365 dobrze współpracuje ze zwykłymi aplikacjami Office na Windows (począwszy od Office 2010). Dokument w chmurze można edytować, albo on-line w przeglądarce, albo w aplikacji na komputerze. W tym drugim przypadku dokument jest automatycznie kopiowany na komputer, a wszelkie zmiany są synchronizowane z kopią, która pozostaje w chmurze.